FAQ

Få svar på bl.a. den nye ferielov, overgangsordning til ny ferielov m.v.

​Siden ajourføres løbende. Du finder den opdaterede side med spørgsmål/svar HER


 

  • Kan man fremadrettet overføre ikke afholdt ferie?
    Der vil fortsat være samme mulighed for at overføre ferie efter den nye lov som hidtil. 

    Finansforbundet er pt.(1. kvt 2019) i dialog med FA om, hvilke tilpasninger i overenskomsten, den nye ferielov giver anledning til. Selvom dialogen ikke er afsluttet, kan vi godt allerede nu sige, at der ikke kommer til at ske ændringer i STOK § 52 vedr. overførsel af ferie (dvs. udover ferieafholdelsesperioden ændres til 31. december)