Nyhedsbrevet Finans udkommer hver tirsdag og indeholder aktuelle nyheder fra finanssektoren.
Arbejdsmiljørepræsentantvalget 2011
Del siden:
Her er samlet en række relevante informationer om valg af arbejdsmiljørepræsentant.
I forbindelse med valg af arbejdsmiljørepræsentant kan du bestillefoldere og plakater gennem Finansforbundet.
Valg til arbejdsmiljørepræsentant skal indberettes til Finansforbundet. Det gælder både ved nyvalg eller genvalg til arbejdsmiljørepræsentant.
Arbejdsmiljøloven angiver ikke faste regler for den praktiske gennemførelse af valget, så her kan du læse de retningslinjer Finansforbundet foreslår.
Anette Fischer
Faglig konsulent Medlemsafdeling, Rådgivning
Tlf: 32 66 14 24
M: 30 71 44 42
Alle
16/11/2011
Som arbejdsmiljørepræsentant har du mulighed for at bidrage til et godt og udviklende arbejdsmiljø.
November er tid for valg af tillidsmand! Rigtig mange steder er der sat plakater op, og boldene er i spil for at gøre opmærksom på, hvor vigtigt det er at få valgt en tillidsmand.
3/5/2012
Hver tirsdag aften mødes en håndfuld gamle ridepiger og en aldrende herre omkring deres interesse for ridning. Alle er Danske Bank-ansatte, og alle har et fælles ønske: Det skal være skægt
19/4/2012
Otte ud af ti europæere mener, at antallet af mennesker, der kommer til at lide af stress, vil stige i løbet af de næste fem år, og over halvdelen forventer oven i købet, at dette tal vil stige meget.
Om forbundet
A-kasse
Genveje
Kredse
Finansforbundet / Applebys Plads 5 / Postboks 1960 / 1411 København K
Telefon 32 96 46 00 / Fax 32 96 12 25 / post@finansforbundet.dk
Åbningstider: mandag-torsdag kl. 8.30 - 16.00 | fredag kl. 8.30 - 15.00