OM FORBUNDETDEBATTILLIDSVALGTEA-KASSETEMASIDERMEDLEMSKAB
FORSIDENYHEDERLØN & ARBEJDEJOB & UDDANNELSEMEDLEMSTILBUDENGLISH SITE
 
Nyheder
Nyt fra forbundet
Magasiner & Nyhedsbreve
 Magasinet Finans
  Bon
  Fagligt Nyt
  FinansIndblik
 Nyhedsbrevet Finans
   Tilmeld dig her
  Tidligere numre
   2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 1/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 2/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 3/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 4/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 5/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 6/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 7/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 8/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 9/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 10/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 11/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 12/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 13/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 14/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 15/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 16/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 17/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 18/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 19/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 20/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 21/2010
     Nyhedsbrevet Finans Nr. 22/2010
     Nyhedsbrevet Finans Nr. 23/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 24/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 25/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 26/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 27/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 28/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 29/2010
     Nyhedsbrevet Finans nr. 30/2010
   2009
   2008
   2007
   Om nyhedsbrevet
 Presseklip

Nyhed
Banker investerer milliarder i sortlistede selskaber

Nordea, Danske Bank, Jyske Bank, Sydbank og Nykredit har tilsammen investeringer for 2,5 milliarder kroner i 19 virksomheder, som er kendte for at bryde med internationale normer vedrørende våbenproduktion, miljø, børnearbejde og menneskerettigheder. Det viser en opgørelse, som Danwatch har lavet for magasinet Finans.   

Af Carsten Jørgensen cjo@finansforbundet.dk og Kasper Herløv kahe@finansforbundet.dk

Foto: Polfoto

De store danske banker har solgt deres aktier i selskaber, der producerer klyngebomber og landminer, men investerer fortsat mange hundrede millioner kroner i virksomheder, der producerer atomvåben, ødelægger miljøet eller overtræder menneskerettigheder. Investeringer som kan virke paradoksale, når man ser på flere af bankernes formulerede CSR-politikker, som handler om at være socialt ansvarlige virksomheder.

Magasinet Finans har bedt Danwatch undersøge, hvor store investeringer Danske Bank, Nordea, Jyske Bank, Nykredit og Sydbank har i selskaber, der er sortlistet for uetisk adfærd.

Danwatch har taget udgangspunkt i en sortliste med 29 virksomheder, der af etiske hensyn er blevet diskvalificeret som investeringsobjekter på mindst to ud af følgende tre forskellige udelukkelseslister. Det drejer sig om udelukkelseslisten fra PenSam (anvender det anerkendte britiske screeningsbureau EIRIS), Norges kommunale landspension KLP (anvender det anerkendte skandinavisk baserede screeningsbureau GES Investment Service) og Statens Pensionsfond i Norge (anvender EIRIS, men supplerer med analyser fra eget etisk råd).

Som det fremgår af Danwatchs undersøgelse (klik på linket til rapporten til højre for teksten her) har Danske Bank, Nordea, Jyske Bank, Sydbank og Nykredit har tilsammen investeringer for 2,5 milliarder kroner i 19 virksomheder på sortlisten.

Danske Bank-koncernen tegner sig for knap 1.300 millioner kroner af investeringerne i de sortlistede selskaber. Nordea-koncernen cirka 700 millioner kroner, Jyske Bank-koncernen knap 400 millioner kroner, Sydbank 60 millioner og Nykredit 50 millioner kroner.

Danwatch' screening af bankernes investeringer er baseret på oplysninger fra oktober og november 2009 - dog er værdien af Danica Pensions og Nordea Liv og Pensions investeringer baseret på oplysninger ultimo 2008.  

Ansatte må ikke organisere sig i fagforeninger

Et af de sortlistede selskaber er Wal-Mart - verdens største supermarkedskæde med over 8.000 forretninger verden over og mere end 2,1 millioner ansatte. Virksomheden er kendt for sit enorme varesortiment til lave priser, men Wal-Mart er også berygtet for notorisk dårlige arbejdsforhold.

En lang række artikler i medierne kritiserer Wal-Mart for at nægte de ansatte ret til at organisere sig i fagforeninger. Desuden har supermarkedskæden gjort været involveret i en række retssager om dårlige løn og arbejdsforhold.

I 2008 fik 67.500 tidligere og nuværende medarbejdere medhold i en retssag, om at Wal-Mart systematisk havde tilbageholdt lønnen til dem. Wal Marts kvindelige ansatte får konsekvent en lavere løn end mændene, og så kritiseres Wal Mart for at benytte underleverandører rundt om i verden, som benytter sig af børnearbejde og meget kummerlige arbejdsforhold.

Danske Bank, Nordea, Jyske Bank. Nykredit og Sydbank har til sammen investeringer for næsten 500 millioner kroner i Wal-Mart.  

Oliegigant forurener Amazonas-junglen

Et andet sortlistet selskab er det amerikanske energiselskab Chevron. Ifølge den norske kommunale pensionsfond, KLP, har selskabet ansvaret for omfattende forurening af Amazonas-junglen i Ecuador. I 30 år ledte selskabet, der dengang hed Texaco, indtil det blev opkøbt af Chevron i 2001, mere end 65 milliarder liter olieholdigt spildevand ud i junglen.

Kræftfremkaldende giftstoffer blev dumpet i brønde i junglen, og det er årsag til, at vandet og jorden er stærkt forurenet, hvilket har haft store konsekvenser for mange lokalsamfund i området. Hertil kommer, at oliegiganten har efterladt over 1.000 urensede spildevandsbassiner samt spildt mere end 60 millioner liter råolie fra hovedrørledningen ud i regnskoven. Oprydningen alene skønnes at kunne løbe op i mere end 30 milliarder kroner.

I 1990'erne indgik Texaco en aftale med regeringen i Ecuador om oprydning, men en uafhængig undersøgelse fra 2008 påviser, at omkring 90 procent af de undersøgte dumpning-pladser stadig har høje koncentrationer af giftige og skadelige stoffer.

Tilsammen udgør værdien af Danske Banks, Nordeas, Jyske Banks, Nykredits og Sydbanks investeringer i Chevron 415 millioner kroner. 


(05/01-2010)
»»
»»
 
 
Læs mere om Danwatch
»Se Danwatch-undersøgelsen "De 5 største bankers investeringer i sortlistede selskaber" (pdf)
»Læs mere om Danwatch
Relateret artikel
»Læs artiklen "Banker: Vi påvirker selskaberne til bedre adfærd"
Nyhedsbrevet Finans nr. 1/2010
»Amerikanske bankrådgivere i knæ
»En god kantine øger korpsånden
»Banker investerer milliarder i sortlistede selskaber
»Banker: Vi påvirker selskaberne til bedre adfærd
Finansforbundet l Applebys Plads 5 l Postboks 1960 l 1411 København K l Telefon 32 96 46 00 l Fax 32 96 12 25 l post@finansforbundet.dk
Åbningstider: mandag-torsdag kl. 8.30 - 16.00 | fredag kl. 8.30 - 15.00
Forside / Om forbundet / Debat / Tillidsvalgte / A-kasse / Temasider / Medlemskab / Nyheder / Løn & arbejde / Job & uddannelse / Medlemstilbud / English site / Sitemap / Maillister